Çocukların beslenmesinde anneleri ilgilendiren haber!

Ebeveynler tarafından çocuklarının sağlıklı olması her şeyden önemlidir. Özellikle beslenme hususunda, büyümesine olumsuz etki edebilecek birtakım davranışlar bulunmaktadır. Çoğu insanın doğru olarak bildiği ve uyguladığı bu davranış bir kısmı aslında çocuklara zarar verebilmektedir.

1 yaşına girmeye yaklaşan çocukların ortalama yüzde 40’ında beslenme azalması görülmektedir. Bu durum ebeveynlerin çocuklar üzerinde baskın olma çabalarına girmelerini sağlamaktadır.

ÇOCUKLARA ZORLA YEMEK YEDİRMEK

Çocukların üzerinde yapılan en büyük hataların başında bu durum gelmektedir. Her çocuk aynı değildir ve komşunun veya akrabanın çocuğu fazla yemek yiyor diye sizin çocuğunuzun da o kadar yemesi gerekmiyor. Herhangi bir sağlık problemi olmadığı takdirde bırakın çocuğunuz acıktığı zaman kendi isteği ile yemek yesin. Kendi haline bırakılan bir çocuk zamanla kendi yeme alışkanlığını kazanır. Yemek yemeğe başlandıktan 15-20 dakika içinde kişilerde doygunluk hissi başlar. Sonrasında ailelerin zorlaması ile yemek yemeğe devam eden çocukların gelecek zamanlarında kötüye doğru gider ve bu durum obeziteye kadar ilerler.

ÖDÜL OLARAK ABUR CUBUR VERİLMESİ

Çocukların eğitiminde, yapmaları gereken bir şeyi yaptıktan sonra ödüllendirmek oldukça verimli sonuçlar çıkarır. Fakat bu ödüllendirme sistemi, bazen yanlış bir biçimde yapılmaktadır. Bilmeden yapılan bu yanlışlık çocuklara ödül olarak abur cubur verilmesidir. Çocuğun beslenme karakterinde sorunlar çıkaracak bu durum ilerleyen zamanlarda daha da büyüyecektir. Çocuğun düşence yapısında, verilen kuralı yerine getirmesi halinde alacağı abur cubur oluşur ve yaptığı hareketi sadece abur cuburu almak üzerine konuşlandırır. Verilen ödüller çocuklarda iyi izlenim oluşturur, dikkat edilmesi gereken bu ödülün nasıl ve ne şekilde verileceğidir.

KARIŞIK BESİNLERLE BESLENME

Çocuklar için zamanla yeni yiyecekler verilmesi çok olağan bir durumdur. Çocuklara verilecek besinler yeni yiyecekler olduğu için, karıştırılıp verilmesi yerine sade ve tek tek verilmesi daha uygun olacaktır. Tek seferde, ürün çeşitliliği ile besinleri tüketmesi zor olacak bir çocuk için, bu yiyecekleri ayrı ayrı zamanlarda yeterli miktarlarda tüketmesine yardımcı olmak gerekiyor. Çocukların, besinlere karşı alerjisi olabilir veya yediğini sevmeyebilir, bu nedenle vereceğiniz yiyecekleri bu doğrultuda düzenleyip tekrar veriniz. Çocuğun peynir türlerini sevmemesi, onun alması gereken mineralleri başka besinlerden alamayacağı anlamına gelmiyor. Peynir yerine yoğurt veya süt verilebilir. Besinleri ısrıcı bir şekilde tüketmesi için zorlamayın.

ÇOCUKLARA DİYET YAPTIRILMASI

Çocuklarda bazen istenmeyen nedenlerden dolayı fazla kilo artışı görülebilir. Çocuk hareketsiz ve çok sakin aynı zamanda aşırı derecede yemek yiyorsa kilo alması gayet normaldir. Aslında ideal kilosuna gelene kadar normal görünen bu durum aşırıya kaçtığı zaman çocuğa zarar verebilmektedir. Bu durumu çocuklara diyet yaptırarak kurtarmak ilk çözüm yolu olmamalı. Çocuğun yeteri kadar besin alması ve sonrasında günlük aktiviteler göstermesi çocuğun normal kilosunda kalmasına yardımcı olacaktır. Çocuktaki görülen bu durumun önüne geçilmesi için, ilk olarak çok fazla kalorisi olan yiyeceklerin azaltılması gerekir. Yiyeceklerin olduğundan fazla kısıtlanması, boy uzaması, gelişiminin durmasına neden olur.

Sending
User Review
0 (0 votes)

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.