Çocuklar İçin Tavsiye Edilen Zeka Oyunları

Çocuklar İçin Tavsiye Edilen Zeka Oyunları

Çocuk Zekasının Özellikleri

Bu konu hakkında yüzlerce belki binlerce bilimsel makale vardır. Ancak bunları anlayabilmek için bir akademik eğitim ve tecrübenin gerekli olması ne yazık ki en değerli varlığı çocuğu olan ebeveynlerimiz için sorun oluşturmaktadır. Bu makale ile bu sorunu aşıp çocuklarımızın zeka gelişimine olumlu katkı yapmak için neler yapabiliriz onlara bakacağız.

Her şeyden önce karşınızda bir çocuk olduğunu unutmayın. Son derece duygusal ve basit insanlardır. Çok çabuk kandırabilir, ağlatabilir veya güldürebilirsiniz. Bu duygusallığı olumlu şekilde kullanmak ise sizin elinizdedir.

Çocuğun etrafındakileri algılama hızı ile diğerlerinin farklı olması gayet doğaldır. Hatta aynı yaş grubunda olan çocukların bile etrafındakileri algılama hızı farklılıklar göstermektedir. Bu yüzden bütün bildiklerinizi bir kenara bırakıp önce çocuğunuzu tanımaya başlayın. Ardından onun anlama ve yorumlama kabiliyetini duygusallıktan uzak bir şekilde tespit edin. Eğer bunu siz yapamıyorsanız bir uzman yardımıyla da çocuğun durumunun tespiti gayet mümkündür.

Çocuğumun Zekası İçin Ne Yapabilirim?

Yukarıda bahsettiğimiz aşamaları geçtikten sonra sıra en güzel kısma geldi. Bir çocuk için dünyadaki en güzel şey, oyun oynamaktır. Peki, hem zekasını geliştirecek hem de onu eğlendirebilecek bir oyun var mı? Elbette var. Bu tip zeka oyunları gerek internette gerekse fiziki dünyada birçok varyantıyla birlikte mevcuttur. Önemli olan sizin bu oyunları çocuklarınıza nasıl sevdireceğiniz dir. Örneğin bir çocuğa ”görevlendirme” gibi yorumlanacak şekilde yaklaşmamalısınız.

Çünkü o çocuktur. Yetişkin olmayı her zaman hayal eder ancak yetişkin olmak istemez. Görev ise yetişkinler içindir. Bu yüzden bu zeka oyunlarını oturup çocuğunuzla birlikte eğlen meseniz bile eğleniyormuş gibi görünerek oynamanız gerekir. Unutmayın siz çocuğun sadece anne/babası değil aynı zamanda rol modelisiniz. Siz eğleniyor sanız o da eğlenecektir.

Hangi Oyunlar Önerilmektedir?

Oyun seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli husus, çocuğun yaşıdır. Yaş grubuna göre bazı çocuklar hafıza oyunları oynar bazıları satranç oynar.

Önerilen oyunlar;

  • Hafızayı geliştirici bulmaca oyunları
  • Okuma, anlama ve yorumlama kabiliyetini geliştirici kelime oyunları
  • Analitik düşünme ve muhakeme yeteneğini geliştirici satranç vb oyunlar
YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.