Çocuğunuzla hem eğlenmek hem spor yapmak için güzel bir aktivite: Bisiklet sürmek

Çocuğunuzla Hem Eğlenmek Hem Spor Yapmak İçin Güzel Bir Aktivite: Bisiklet Sürmek

Havalar ısınınca çocuklar evde, dört duvar arasında sıkılır ve sokağa çıkmak ister. Hafta sonu, güneşin ve güzel havanın tadını çıkarmak için bisiklet sürmek ideal bir aktivite olabilir. Bisiklet sürmek sıradan bir etkinlik olarak görünse de, aslında çocuklarımız için oldukça faydalı.

ÇOCUKLARIN GELİŞİMİ İÇİN BİSİKLET İDEAL BİR AKTİVİTE

Çocuklar büyümeye devam ettikleri için vücutları düzenli harekete ve egzersize ihtiyaç duyar. Havanın güzel olduğu zamanlar, hem güneş ışığından faydalanmak hem de açık havanın tadını çıkarmak için güzel vakitler olabilir. Bu güzel zamanları çocuğunuz bisiklet sürerek değerlendirebilir. Bisiklet sürmek, birden fazla beceriyi geliştiren bir açık hava aktivitesidir. Çocuk; bisiklet sürerken el ve göz arasında koordinasyon sağlamaya, dengede durmaya çalışır. Aynı zamanda pedal çevirirken bacak kaslarını gelişir ve güçlenir. Bisiklet sürebilen bir çocuğun kendine güveni de artar. Bisiklet sürmeyi öğrenme sürecini tamamladığında çocuk bir başarı elde etmiş olacaktır. Bu da çocuğun öz güvenine olumlu olarak yansır.

ÇOCUKLAR İÇİN NASIL BİSİKLET SEÇMEK GEREKİR

Her çocuk pedal çevirme konusunda başarılı olamayabilir. Bisiklet sürme konusunda adım adım, sağlam ilerlemek gerekir. Çocuğuna yaşına uygun bisikleti alman çok önemli. Bir yaşını doldurduktan sonra çocuk üç tekerlekli bisiklete binebilecek seviyeye gelir. Annenin yardımı ile pedal çevirmeyi öğrenebilir. Daha sonra çocuk kendisi pedal çevirerek bisikleti sürebilir. 2 yaşına gelen bir çocuk artık denge kurmayı öğrenmiş olur. 3 yaşından sonra ona denge bisikleti satın alabilirsin. Denge bisikletleri, pedalları olmayan bisikletlerdir. Çocuk bu bisikleti adım atarak ilerletir. Denge bisikleti çocuğun dengede durma ve yönlendirme becerilerini geliştirir. Okul çağına gelene, 5-6 yaşına dek bu bisikleti kullanabilir. Daha sonra çocuk bisikletine geçebilir.

ÇOCUĞUNA BİSİKLET SÜRMEYİ NASIL ÖĞRETEBİLİRSİN?

İlk önce çocuğuna bisiklet sürmenin zevkli ve faydalı olduğunu anlatmalısın. Ancak bisiklet sürmenin risklerini de çocuğun bilmesi gerekiyor. Kas, dizlik ve dirseklik takmanın önemini bilmeli. İlk bisiklet sürme deneyiminde mutlaka çocuğunun yanında olmalısın. Çocuğuna ilk önce eliyle bisikletini nasıl taşıyacağını göstermeli ve onun da denemesine fırsat vermelisin. Çocuğun bisikletin selesine oturup bisiklet sürmeye başladığında seleden ve gidondan tutarak ona destek olabilirsin. Birkaç denemeden sonra, çocuk bisiklete aşılacaktır.
Bisiklet sürmek düşe kalka öğrenilir. Büyük yaralanmalar olmadığı sürece endişelenme. Kas, dirseklik ve dizlik çocuğunu ağır yaralanmalardan koruyacaktır.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.