Annelerin çocuklarına gösterdiği ilgi ve alaka

Annelerin çocuklarına gösterdiği ilgi ve alaka” kilitlendi Annelerin çocuklarına gösterdiği ilgi ve alaka
Tarafından yazılmıştır Esra HARAMOĞLU

Annelik, şüphesiz olarak çocuğun fiziksel, duygusal ve psikolojik gelişimine katkı sağlayan birinci faktördür. Çocuk gelişimi tamamlayabilmek için anneden, yeterli miktarda ilgi ve sevgi görmek zorundadır.

Yeterli ilgiyi görmediği zamanlarda, çocuğun ileriki yaşlarda bu ilgiyi ve alakayı görmek adına farklı çevrelerde takıldığını ve hayatını bir bataklığa sürüklediğini görmek mümkündür.

ANNE ÇOCUK BAĞI

Çocuğa bakmak demek yalnızca onun beslenme, barınma, tuvalet, güvenlik ihtiyacını karşılamak değildir. Aynı zamanda ona ilgi göstermek, desteklemek, şefkat göstermek, yanında olduğunu ve her koşulda da olacağını hissettirmek gerekir. Çocuk ancak bu koşulların sağlanması durumunda anneyle güvenli bir bağ oluşturabilir. Bu bağ yalnızca anne-çocuk arasındaki ilişkiyi belirlemez. Çocuğun büyüdüğü zaman kuracak olacağı ilişkilerin de temelini oluşturur. Çocuk, anne tarafından yeterince ilgi ve alaka görmemişse bu bağ oluşmayacağından çocuk bir birey haline geldiğinde kendi ilişkilerinde de bu bağı kuramaz. Arkadaşları ya da sevgilisiyle olan ilişkisinde sürekli bir kaygı taşıyarak sağlıksız ilişkiler kurmak durumunda kalır.

İYİ ANNE, KÖTÜ ANNE AYRIMI

Anneyi tek başına suçlamak ya da onu günah keçisi ilan etmek de oldukça yanlış bir tutumdur. Annenin çocuğa karşı bu ilgiyi neden gösteremediğini incelemek gerekir. Anne belki kendi gelişimini henüz tamamlayamamışken anne olduğunu öğrenir ve bu yüzden iyi bir annelik yapamaz. Ya da annenin aslında psikolojik olarak başka başka bir çok sorunu varken çevresinin baskısıyla çocuk sahibi olur. Ya da tamamen bu sorunlardan bağımsız olarak bazı annelerin evliliğini sürdürmek ve daha iyi bir evlilik olacağını umarak çocuk sahibi olduğu görülür.

İLGİ VE EMPATİNİN GÜCÜ

Tüm bunlara bakarak birine ‘kötü anne’ yaftalamasını yapıştırmak doğru değildir. Hiçbir anne bile bile çocuğundan ilgisini mahrum etmez. Annelik öyle bir şeydir ki daha hamileliğin başlangıcından itibaren gerek hormonlar gerek beynin kimyasal yapısında başlayan değişimlerle birlikte birey anne olmaya hazırdır. Bebek için gerekli olan ilgi ve empati gücü aslında annenin kendi beyin yapısında gizlidir. Anne kendini çocuğunun bakımında suçlu hissediyorsa, gerektiğinde dışarıdan yardım almayı kabul etmeli ve bu özel duygunun tadını çıkarmalıdır.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yazar hakkında

Esra HARAMOĞLU

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Esra Haramoğlu'nun sağlık alanında 'yok' denecek kadar az tezleri var. Birçok konuda idealist tavır takınan Haramoğlu'nun gazeteci olma hayali emin adımlarla ilerliyor. Tenis oynamaktan hoşlanıyor.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.