6 Aralık Perşembe 2018

Annelerin çocuklarına gösterdiği ilgi ve alaka

Annelik, şüphesiz olarak çocuğun fiziksel, duygusal ve psikolojik gelişimine katkı sağlayan birinci faktördür. Çocuk gelişimi tamamlayabilmek için anneden, yeterli miktarda ilgi ve sevgi görmek zorundadır.


Annelerin çocuklarına gösterdiği ilgi ve alaka

Yeterli ilgiyi görmediği zamanlarda, çocuğun ileriki yaşlarda bu ilgiyi ve alakayı görmek adına farklı çevrelerde takıldığını ve hayatını bir bataklığa sürüklediğini görmek mümkündür.

ANNE ÇOCUK BAĞI

Çocuğa bakmak demek yalnızca onun beslenme, barınma, tuvalet, güvenlik ihtiyacını karşılamak değildir. Aynı zamanda ona ilgi göstermek, desteklemek, şefkat göstermek, yanında olduğunu ve her koşulda da olacağını hissettirmek gerekir. Çocuk ancak bu koşulların sağlanması durumunda anneyle güvenli bir bağ oluşturabilir. Bu bağ yalnızca anne-çocuk arasındaki ilişkiyi belirlemez. Çocuğun büyüdüğü zaman kuracak olacağı ilişkilerin de temelini oluşturur. Çocuk, anne tarafından yeterince ilgi ve alaka görmemişse bu bağ oluşmayacağından çocuk bir birey haline geldiğinde kendi ilişkilerinde de bu bağı kuramaz. Arkadaşları ya da sevgilisiyle olan ilişkisinde sürekli bir kaygı taşıyarak sağlıksız ilişkiler kurmak durumunda kalır.

İYİ ANNE, KÖTÜ ANNE AYRIMI

Anneyi tek başına suçlamak ya da onu günah keçisi ilan etmek de oldukça yanlış bir tutumdur. Annenin çocuğa karşı bu ilgiyi neden gösteremediğini incelemek gerekir. Anne belki kendi gelişimini henüz tamamlayamamışken anne olduğunu öğrenir ve bu yüzden iyi bir annelik yapamaz. Ya da annenin aslında psikolojik olarak başka başka bir çok sorunu varken çevresinin baskısıyla çocuk sahibi olur. Ya da tamamen bu sorunlardan bağımsız olarak bazı annelerin evliliğini sürdürmek ve daha iyi bir evlilik olacağını umarak çocuk sahibi olduğu görülür.

İLGİ VE EMPATİNİN GÜCÜ

Tüm bunlara bakarak birine ‘kötü anne’ yaftalamasını yapıştırmak doğru değildir. Hiçbir anne bile bile çocuğundan ilgisini mahrum etmez. Annelik öyle bir şeydir ki daha hamileliğin başlangıcından itibaren gerek hormonlar gerek beynin kimyasal yapısında başlayan değişimlerle birlikte birey anne olmaya hazırdır. Bebek için gerekli olan ilgi ve empati gücü aslında annenin kendi beyin yapısında gizlidir. Anne kendini çocuğunun bakımında suçlu hissediyorsa, gerektiğinde dışarıdan yardım almayı kabul etmeli ve bu özel duygunun tadını çıkarmalıdır.

YAZAR: Mustafa Yenice

Sağlık uzmanı olan Mustada Yenice, bu web sitesini açmıştır fakat daha sonra bu ağırlığı taşımayarak Özkan Kandemir ile ortak olmuştur. Sağlık alanında lider haber sitesi olmak için disiplinli ve hırslı bir şekilde çalışmalar yürütmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Anne ve çocuklarının ergenlik dönemi sorunları

Anne ve çocuklarının ergenlik dönemi sorunları

Çocuklar, ergenlik dönemlerine yaklaştıklarında hem bedensel hem duygusal değişimler sergilerler. Bu değişimler karşısında uyum sağlamak ve bu problemlerle baş etmek konusunda çoğu zaman kendilerini yetersiz hissederler. Duyguları hızla iner ve yükselir. Çabucak sevinip çabucak üzülürler. Sorumluluklarını yerine getirmek istemezler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.