Anne ve çocuklarının ergenlik dönemi sorunları

Çocuklar, ergenlik dönemlerine yaklaştıklarında hem bedensel hem duygusal değişimler sergilerler. Bu değişimler karşısında uyum sağlamak ve bu problemlerle baş etmek konusunda çoğu zaman kendilerini yetersiz hissederler. Duyguları hızla iner ve yükselir. Çabucak sevinip çabucak üzülürler. Sorumluluklarını yerine getirmek istemezler.


Anne ve çocuklarının ergenlik dönemi sorunları

ERGENLİK ÇAĞINDA ÇOCUKLAR NE HİSSEDER

Eve girdiklerinde eşyalarını sağa sola savururlar. Dış görünüşlerine daha çok önem verirler. Hayal güçleri gelişir. Yeni değerler edinirler. Toplumsal bir kimlik edinme ihtiyaçları sebebiyle yeni ortamlara girmek isterler, yeni akımlarla tanışırlar. Kişilikleri çokça değişim gösterir. Çocuk, ergenlik evreleri boyunca türlü dertlerle uğraşmak zorunda kalır.
Ergenlikte sorun dönem kargaşası nasıl karşılanır? Ergenlik döneminde biyolojik ve hormonal değişimler o denli hızlı gerçekleşir ki anne baba da çocuk kadar şaşkındır. Artık dengeli ve sakin çocukları ortadan kaybolur ve yerine otoriteye karşı, egosunu tatmin etmeye yönelik güç sahibi olmak isteyen çocuklarıyla karşılaşırlar.

ERGENLİK DÖNEMİ AİLE KIYASLAMALARI

Tabi ki evdeki düzene çocuklarının birebir uymasını isteyen aile de bu duruma karşın çocuklarına bir miktar sert davranışlar gösterir. Bu durumda da soyut düşünme alanı gelişmekte olan ergen çocuk dışarıdan edindiği bazı geçerli ve ya geçersiz cümlelerle aileyi eleştirmeye başlar. Bu eleştiriler başka aileler ile ergenin kendi ailesi arasında kıyaslanmalar ile başlar. Genellikle de bu karşılaştırmaların sonucunda ailesine karşı aslında sarf etmek istemediği nefret cümleleri kurmaya başlar. Bu sürecin sonunda ise ergen odasına çekilir ya da o an evi terk etme eğilimi sergiler.

AİLELERİN ERGENLİK DÖNEMİ GÖREVLERİ

Bu sorunun cevabı birçok uzmana göre değişse de bu cevapları bir çatı altında topladığımızda şu tavsiyelere erişmiş oluruz. Anne babalar çocuklarının en hassas dönemi olan ergenliklerinde bazı davranışlarını alttan almalı, onlara ailede bir birey olma, kendilerinden bağımsızlaşma süreçlerinde yardımcı olmaları gerekir.

YAZAR: Mustafa Yenice

Sağlık uzmanı olan Mustada Yenice, bu web sitesini açmıştır fakat daha sonra bu ağırlığı taşımayarak Özkan Kandemir ile ortak olmuştur. Sağlık alanında lider haber sitesi olmak için disiplinli ve hırslı bir şekilde çalışmalar yürütmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Annelerin çocuklarına gösterdiği ilgi ve alaka

Annelerin çocuklarına gösterdiği ilgi ve alaka

Annelik, şüphesiz olarak çocuğun fiziksel, duygusal ve psikolojik gelişimine katkı sağlayan birinci faktördür. Çocuk gelişimi tamamlayabilmek için anneden, yeterli miktarda ilgi ve sevgi görmek zorundadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.