Anne Ve Çocuk İletişiminde Önemli Noktalar

Anne Ve Çocuk İletişiminde Önemli Noktalar
Tarafından yazılmıştır Esra HARAMOĞLU

Kızların belki de en çok duyduğu cümle ileride anne olunca anlarsın olabilir. Bunu duyduğunuzda bir cümleyi anlamak için böyle bir şeye şart gerçekten var mı diye düşünmeyen de yoktur. Ama çevremde duyduğum tecrübelere bakarsak sanırım bu durum gerçekten de böyleymiş.

Derslere Konu Olan Bir Bağ

Bir yeni doğan hemşiresi olarak söylemem gerekirse bu bağı kurabilmek işimizin en anlamlı adımıdır. Uygulamadığımız her adımda temel ilkemizdir. Mesela çocuk doğar doğmaz doğum şartları uygun ise ebeveyninin göğsüne yatırılır. Sezeryan doğumlarda bile bebek alınır göbek kordonu klemplenir. Anne ister narkoz altında olsun ister bilinçli muhakkak temas ettirilir.

Normal doğumda göbek kordonu klemplendiği an bebek de sağlıklı ise diğer işlemler sürerken bebeğin anne göğsünde kalmasına hatta annenin bebeğini emzirmesine izin verilir. Çünkü yapılan onca işlemde en temel nokta birbirlerinin kokusunu duymaları ve o bağın kurulmasıdır. Bebek o an huzur dolar.
Annede bebeğin huzurunu hissedip acılarını unutur ve rahatlar. İşlemler doğum aşamasında bile bu şekilde ilerlerken o bağın gelecekte kurulacak iletişim için ne kadar büyük önem taşıdığı gözler önüne serilmektedir.

Sağlamlaştıkça Güzelleşen Bağ

Her canlı gibi bebekte büyür. Emzirmek, ona bakım vermek bir yana artık diyalog kurmak gerekir. Ebeveyn onun da birey olduğunun farkında olmalıdır. Sizin ona anlattıklarınız kadar onun da size bir şeyler anlatmak istediğini görmelisiniz.

Siz onu ne kadar dinler, önemser ve anlarsanız hayranlık duyulacak o bağa bir sağlam taş daha eklersiniz. O bilmeli ki doğrusunda olduğu gibi yanlışında da onun arkasındasınız. Gün gelecek bu bağ öyle bir şekil değiştirecek ki o zamanda siz bileceksiniz o sizin doğrunuz da olduğu gibi yanlışınız da bile arkanızda.

Sonuç olarak; o bağın kurulması zordur. Meşakkatlidir. Emek ister. Uzunca bir zamana ihtiyaç vardır. Bazen dünyanın en mutlu insanı yapar. Bazen de kırar. Ama kurulan o bağ herkeste hayranlık uyandırır. Herkes sizin aranızda ki bağa imrenerek bakar. Yeri gelir bir diyaloğa bile ihtiyaç duymadan dünyanın en güzel diliyle kolayca anlaşırsınız. Birbirinizi tanımadan o bağ sayesinde bir anda birbirinizin en değerlisi olursunuz.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yazar hakkında

Esra HARAMOĞLU

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Esra Haramoğlu'nun sağlık alanında 'yok' denecek kadar az tezleri var. Birçok konuda idealist tavır takınan Haramoğlu'nun gazeteci olma hayali emin adımlarla ilerliyor. Tenis oynamaktan hoşlanıyor.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.